L+L

Historie naší palírny není nijak dlouhá, v naší oblasti na rozdíl od Moravy nebylo pěstitelské pálení nijak rozšířené. Palírna byla založena v roce 2002, kdy jsme získali bývalý objekt prodejny na Malé Ledské a nechali si nainstalovat destilační kotel o objemu 150 litrů od společnosti Destila Brno. V té době již pálila palírna v Rokytnici v Orlických horách a rozjížděla se palírna v Rychnově nad Kněžnou a v Sudličkově Lhotě. Naše první pálení má datum 21.11.2002. Za celou první sezónu jsme provedli snad jen 50 pálení. Spolu s provozem palírny jsme plánovali a zavedli moštování ovoce. Postupně narůstal zájem o pálení a zájem o lisování šťávy nevzrůstal. Zařízení na moštování nám zabíralo cenný prostor. Proto jsme se ho v roce 2005 vzdali a začali se plně orientovat na pálení.

Kromě kvasů jsme přijímali i ovoce, u něhož jsme prováděli přípravu kvasů sami. Jak narůstal zájem, byl náš prostor určený ke skladování kvasů nedostatečný. V roce 2006 jsme přistavěli skladovou část ke stávajícímu objektu. Pomohli jsme si, ale zase jen na krátkou dobu. V roce 2011 jsme ve spolupráci s MAS Nad Orlicí připravovali výstavbu skladu kvasů. Ten jsme realizovali v roce 2012. V současné době máme přes zimu všechny kvasy uskladněny v prostoru palírny a skladu.

Technologie pálení na prvním kotli zůstala stejná, palírnu jsme v roce 2010 rozšířili o druhý kotel, jehož výrobcem je Top Kovoděl z Uherského Brodu. V současné době disponujeme dvěma kotli a to o obsahu 150 a 220 litrů.